Zpět na seznam příspěvků

Chodil bych pravidelněji na přednášky. Kvůli informacím, které přednášející sem tam utrousí o podobě zkoušky, o tom, co je důležité a na co se zaměřit a za jakou neznalost toho či onoho se bezpodmínečně vyhazuje. A taky kvůli toho, abych měl přehled, kolik se toho už probralo, protože na cvikách se všechno prostě neprobere a člověk se pak o zkouškovém sype z věcí, o kterých doposud ani nevěděl, že existují. Pro informaci – letos se snažím chodit, i když biochemie nemá cenu, když se na ni nepodívám dopředu (jedním uchem dovnitř a druhým ven). Přednášky z fyzioly ale třeba stojí opravdu za to.

Změnil bych bydlení. A hlavně souseda. A nebo bych byl alespoň průbojnější a řekl mu na plnou hubu, že si má strčit do svých nemytých uší sluchátka a neotravovat mi život. A nebo bych vzal masivní sekyru a plaskl ho ve střední čáře přes hlavu a schovával ho v mrazáku a učil bych se na něm anatomii organismů příbuzných rodu homo.

Nebál bych se jít do dvoulůžkového pokoje. Když se potřebujete učit, tak si čas najdete a když máte depku, tak vás ten druhý podrží.

Nestěžoval bych si v zimním zkouškovém, že toho mám hodně.

Chodil bych každý týden na pitevnu a pořádně omrknul preparáty, abych je dostal do oka. Ono je něco jiného se učit jen z knížky a pak když to máte před sebou. (Je to lepší :-P)

Chodil bych se přes týden víc bavit a taky bych se snažil udržovat si staré kamarády jestliže za to stojí (já ty moje asi už ztratil díky svému přístupu k nim a teď je mi to líto, protože z nich jsou staří známí).

Lépe bych si organizoval svůj čas a snažil se ho využívat na maximum. To znamená, že bych vyloučil internet a maximálně využíval ztrátový čas jako dojíždění (což jsem dělal, ale taky jsem se mohl naučit dřív ignorovat ostatní cestující ve vlaku).

Dělal bych si přes rok průběžně kartičky na cokoliv, protože se mi osvědčily jako výborná metoda. Do chemie, anatomie, … Mám v plánu si je začít dělat i do mikrobiologie a s kartičkama do biochemie jsem už začal. Můžete je vytáhnout kdekoli a kdykoli (ideální jsou právě při dojíždění, v hospodě by to byla úchylárna) a dobře se z nich opakuje třeba den před zkouškou, když jste tak vynervovaní, že souvislý text vám říká velké kulové.

Chodil bych víc sportovat.

Učil bych se celý rok poctivě anatomii a v letním zkouškovém bych si ji dal jako první zkoušku, pak oddech a biologii a fyziku. V zimním semestru bych nezanedbával chemii, protože se to nevyplatí.

Při učení na zkoušky bych si neříkal: „Dneska se mi plán splnit zase nepodařilo, ale zítra už doopravdy začnu hned ráno!“

Poslal bych při předávání pokoje pana inženýra Netopila Hrabila do prdele.

_____________­____________________

Věcí a událostí, které bych neměnil se ale taky najde pár. Nevzpomenu si na všechny, protože jich je určitě hodně a já už jsem teď těsně před usnutím, ale alespoň ty hlavní:

Nevyměnil bych za nic čas strávený s mojí přítelkyní.

Nechtěl bych ani změnit to, že me na poprvé vyhodily z anatomie. Kdybych ji udělal s polovičatými znalostmi se kterými jsem šel na první termín, tak bych se to už nikdy asi nenaučil a hodně bych si to vyčítal. (i když teď už z toho nic neumím, ale jednou to tam už bylo a když to budu opakovat u klinických oborů, tak tam mám základ)

Neměnil bych to, jaký jsem měl ze všeho, co se týkalo školy strach. Strach mě totiž nutil učit se.

Neměnil bych to, že sem si dal latinu na zimní semestr.

A možná bych ani neměnil to, že jsem začal psát tenhle blog. Ale kdo ví. Třeba tu jednou napíšu (nebo jsem už napsal a neuvědomuju si to) něco ostřejšího na plnou pusu a budu z toho mít průser.

Každopádně (pokud ho máte před sebou) si svůj první ročník na medicíně užijte a věřte, že na něj nikdy nezapomenete. V reálu to není tak poetické jak si to každý představuje a potom pamatuje, ale časem to vykrystalizuje a budete se smát tomu, jak jste stresovali třeba před takovou předpitevkou.

Jenommedik

více mých článků na jenommedik.blog.cz